Flag
Рецепти
Конфитюр за 5 минути!

Съхранете вкуса на лятото в домашни конфитюри, мармалади и желета с добавките за консервиране на Dr. Oetker и му се насладете и през зимата. 🍓🍑🍎 Гелфикс е вашият малък помощник при направата на вкусна зимнина - съхранявате витамините, цвета и формата на плодовете и може само за 5 минути да приготвите великолепен конфитюр от любимите плодове. E, след като вече знаете каква е тайната за лесно и бързо приготвяне на сладка, конфитюри, мармалади и желета, е време да запретнете ръкави и да се захванете с приготвянето на домашна зимнина. Както винаги - ние сме тук, за да ви заредим с много идеи. Червени плодове, жълти плодове, нестандартни комбинации - открийте всички тук. 👇

Нови рецепти

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Любими мармалади и конфитюри с червени плодове


Независимо дали са малки или големи, сладки или кисели, родни или екзотични, всички червени плодове могат да бъдат съхранени като вкусни традиционни и нетрадиционни сладка, конфитюри, мармалади и желета с помощта на добавките за консервиране на Dr.Oetker! Тук ще откриете лесни и бързи рецепти за приготвяне на зимнина в домашни условия.

1
2
3
4
Picture - banner 2 image

РЕЦЕПТИ

Сезонът на ягоди и малини - още рецепти с червени плодове

Пригответе мармалад с всякакви червени плодове и различни комбинации от ароматни захари, алкохол, мента, кафе.

Picture - banner 2 image

РЕЦЕПТИ

Сезонът на ягоди и малини - още рецепти с червени плодове

Пригответе мармалад с всякакви червени плодове и различни комбинации от ароматни захари, алкохол, мента, кафе.

Oще рецепти тук
Oще рецепти тук

Конфитюри, мармалади и желета с жълти и оранжеви плодове

Отдаваме чест на всички жълти и оранжеви плодчета - праскови, кайсии, ябълки и круши. Те са толкова вкусни пресни, колкото и прилежно затворени в стъклени буркани, затова ви споделяме любимите ни идеи как да ги похапвате сладко-сладко дори и през зимата. 😋 Открийте интересни рецепти за сладка и конфитюри с традиционни жълти и оранжеви плодове тук.

1
2
3
4

РЕЦЕПТИ

Конфитюри, мармалади и желета с жълти и оранжеви плодове

Пригответе сами и вие с праскови, кайсии, лайм, ябълки, манго и други жълти и оранжеви плодове.

Picture - banner 2 image
Picture - banner 2 image

РЕЦЕПТИ

Конфитюри, мармалади и желета с жълти и оранжеви плодове

Пригответе сами и вие с праскови, кайсии, лайм, ябълки, манго и други жълти и оранжеви плодове.

Открийте много идеи тук
Открийте много идеи тук

Видео рецепти

Ягодов конфитюр

Сладко от ябълки с канела

Сладко от череши с дъх на ром

Сладко от круши с лавандула

Черешов конфитюр с орехи

Нестандартни глезотийки

Конфитюр от ягоди и чушки, малинов конфитюр с банани или чътни с ягоди и френско грозде? Да, с малко въображение и добавките за консервиране на Dr.Oetker може да приготвите всякакви нестандартни и нетрадиционни мармалади, конфитюри, желета и чътнита, с които да изненадате всички вкъщи. 👌 Вадете бурканите и разгледайте нашите предложения

Конфитюр за 5 минути!

С Гелфикс на Dr. Oetker мисията става възможна. Тайната съставка? Пектин. Колкото по-узрели са плодовете, толкова по-малко пектин съдържат. А той е необходим, за да се получи желиран мармалад или конфитюр при нагряване. Тук на помощ идва Гелфикс. В него е комбинирана правилната пропорция от така полезния цитрусов пектин и естествената лимонена киселина, които са необходими, за да се желира конфитюр от един килограм плодове. 

При нагряване на плодовата маса с Гелфикс пектинът от плодовете и този от Гелфикс се свързват с плодовата и допълнително добавената захар. Така след изстиване конфитюрът се желира достатъчно добре.

Използвайте само узрели плодове с високо качество, защото само те ще придадат тъй желания свеж, плодов аромат и изкусителен бляскав цвят на вашите консервирани „съкровища". 

Picture -

Полезни съвети

С помощта на добавките за приготвяне на мармалади, конфитюри и желета на Dr. Oetker - Гелфикс Класик 1:1, Гелфикс Екстра 2:1, Гелфикс Екстра 3:1 и лимонена киселина, съхранявате витамините, цвета и формата на плодовете и може само за 5 минути да приготвите великолепен конфитюр от любимите плодове. А тук ще откриете важни и полезни съвети, които ще ви помогнат да очаровате вашите близки с превъзходен конфитюр за неделните палачинки.


Какви сокове са подходящи за желета

За приготвяне на желета може да използвате сок, изстискан от всякакви плодове по ваш избор, или да купите готов от магазина. Сокът е 100% изстискан плод за разлика от нектара, който освен сок от плода съдържа вода и допълнителна захар. Затова използвайте само сок за приготвянето на желе. Ако желаете да добавите нектар към желето, нека той да не е повече от 1/3 от цялото количество сок, тъй като желето няма да се желира.

Не приготвяйте големи количества наведнъж

Не приготвяйте големи количества наведнъж (макс. двойна доза от продуктите, виж препоръката на гърба на опаковката). По-големи количества удължават времето за варене, продуктите не се сваряват достатъчно добре, витамините се унищожават и заедно с това твърдостта и цвета на сладката се нарушават.

Съд за варене

За варенето използвайте голям съд за варене, препоръчително от благородна стомана. За да не изкипи и прелее, количеството смес не трябва да е повече от половината от обема на съда. При варенето ще са ви необходими лъжица за разбъркване, решетъчна лъжица за обиране на пяната, черпак и по възможност фуния за пълненето.

За да не загори

След като сместа заври, бъркайте постоянно, за да не загори масата и да може да се изпари достатъчно течност.

Пазете абсолютна чистота

Изключително важно е да пазите абсолютна чистота, както при обработката на плодовете, така и при използването на уредите за консервиране. Дори и най-малките замърсявания могат да доведат до преждевременно разваляне на консервираните продукти.

Какви бъркани за използвате

Препоръчително е използваните буркани да са с капачки на винт, чиито вътрешен ръб има уплътняващ гумен слой. Единствено този тип капачки ще предпази консистенцията, аромата и естествения цвят на сладката, мармаладите и желета. Капачките с винтова линия предпазват най-добре от изсушаване на плодовата маса и нахлуването на микроорганизми.


След като отстраните плодовата маса от огъня, я напълнете веднага в предварително измитите, вече сухи буркани с помощта на черпак или фуния. Сместа не трябва да преминава над долния ръб на бурканите. При затварянето внимавайте гърлото на буркана да чисто. След като напълните и затворите бурканите, ги обърнете с гърлото надолу и оставете така около 5 минути. Дори и малкото останал въздух в бурканите ще премине през горещата плодовата маса и ще стерилизира сместа. Спазвайки тези указания, Вашите конфитюри, мармалади и желета са възможно най-добре защитени от разваляне.

Съхранявайте на хладно и тъмно място

Съхранявайте готовите консерви на хладно и тъмно място. Така естественият им цвят е защитен и желирането ще се осъществи напълно.


Пукнати буркани съхранявайте в хладилника, тъй като при изсипване от буркана твърдата структура на конфитюра, мармалада или желето е нарушена, така че плодовият сок може да се разлее.

За по-голяма трайност на консервираните продукти

Имайте предвид, че трайността на консервираните продукти намалява при добавяне на съставки със съдържание на мазнини като ядки, кокосови стърготини или варени с плодовете допълнителни съставки като листа от мента, маточина и др.

Аромати и вкусове

Най-често използваните аромати за сладка, конфитюри и мармалади са ванилена захар, бурбонска ванилова захар, листа от мента, лавандула, звездовиден анасон, канела, карамфил, индрише, мастикова смола и жасмин. Преимуществото на ароматните захари - ванилена, бурбонска ванилова, ром, лимон и канела, е това, че се разпределят равномерно и се разтваря лесно в напитки, като ги ароматизират нежно.

Използване на ликьори или алкохолни концентрати в конфитюри

След завирането може да направите по-фин вкуса на конфитюри, мармалади и желета, като добавите малко ликьор, ром, плодова ракия или водка. Не добавяйте повече от 3 с.л., иначе рискувате да не се желира. Ако желаете да добавите по-голямо количество, съответно намалете количеството на плодовата маса или сока.

Какви аромати може да използвате в конфитюри

Най-често използваните аромати за сладка, конфитюри и мармалади са ванилена захар, бурбонска ванилова захар, листа от мента, лавандула, звездовиден анасон, канела, карамфил, индрише, мастикова смола и жасмин.

Аромат на мента в конфитюр

За да придадете свеж аромат на вашите сладка, може да добавите листенца от мента след завиране на плодовата смес. Не забравяте, че прибавянето на мента намалява трайността на конфитюра, сладкото или мармалада.

Вкус на шоколад в конфитюр

Ако искате да усещате любимия си шоколад, може да го сложите в сладко от праскови или кайсии, натрошен на дребно, но не повече от 25 г.

Каремелов вкус на мармалади

За каремелов вкус на вашитe сладка, мармалади или конфитюри заменете кристалната бяла захар с кафява.

Цитрусови корички в конфитюри

С комбинацията от лимонови корички, етерични масла и гроздова захар може да придадете неповторим аромат на конфитюри, мармалади и желета.

Ароматни захари в мармалади

Преимуществото на ароматните захари - ванилена, бурбонска ванилова, ром, лимон и канела, е това, че се разпределят равномерно и се разтваря лесно в напитки, като ги ароматизират нежно.

Съвети за изстискване на сока от плодовете при приготвяне на желета

За приготвянето на плодово желе е необходим сокът на плодовете, които желаете да консервирате. При използване на Gelfix Extra 2:1 желето може да приготвите и със сок, и с нектар, купен от магазина (с изключение на гроздов сок).

Полезни съвети за различните видове плодове

Пресните, вкусни плодове, за съжаление не могат да се съхраняват дълго време и могат да се консумират сезонно. Независимо дали плодовете са от магазина, или сами сте ги набрали от градината - качеството е най-добрата рецепта!

Използвайте само узрели, безупречни плодове за приготвянето на конфитюри, мармалади, сладкà и желета. Само плодове с високо качество ще дадат свежия плодов аромат и изкусителния, бляскав цвят на вашите консервирани „съкровища". Не използвайте презрели или наранени плодове.

През сезона може да подготвите големите количества плодове, като ги измиете, почистите от семки и костилки, да добавите нужното количество захар и замразите във фризера, за да приготвите по-късно с тях мармалади, сладкà, конфитюри или желета. До голяма степен дълбоко замразените продукти запазват свежестта и цвета си. Предимство е, че можете да ги използвате по всяко време при спонтанни идеи за консервиране. Претеглете замразените плодове, след това ги размразете и използвайте сока от размразяването при приготвянето.

Picture -

Първите пролетни плодове: ягодите

Не мийте нежните ягодови плодове под течаща вода, защото така може да нараните плода и да изгуби аромата и сока си.


Ягодата е плод, богат на протеини, което е причината да се образува пяна при варенето им. След завирането на плода отстранете пяната, за да не влошите вкуса на конфитюра или сладкото.


При много зрели ягоди оставете лимонената киселина да се смеси и подобри вкуса.


Ягодовия конфитюр може да освежите с малко мента, а мармалада от сини сливи – с щипка канела.


Стават чудесни сладка в съчетание на ягоди с френско грозде, череши или кайсии.

Сладкa или кисела наслада: череши или вишни

Използвайте само добре узрели череши. Откъснати още леко зелени, черешите не могат да узреят.


За да получите по-желиран конфитюр, пюрирайте половината от претеглените плодовете.


Съчетайте черешите със сливи, червени дребни плодове (ягоди, малини, къпини) или праскови. Така ще приготвите своя уникален конфитюр или марламад.

Сладко злато в буркан : праскови и нектарини

При консервиране кожата на прасковите и нектарините придава лек кафеникав цвят на конфитюра. За светъл като злато конфитюр - обелете плодовете.


За по-лесно белене - бланширайте прасковите за кратко (в гореща вода). Така кожата ще омекне и лесно ще се отстрани от плода.


Съчетайте праскови и нектарини с кайсии или червени дребни плодове (ягоди, малини, къпини) за по-богат вкус.

Мека обвивка, наситен вкус : кайсии

Ако кайсиите не са много сочни, добавете към конфитюра малко шампанско, вино или сок от бяло грозде.


Съчетайте кайсиите с ягоди или бадеми.

Великолепна сладост: сливи

Пригответе мармалад или конфитюр с различни видове сочни сливи.


При приготвяне на конфитюр от сини сливи трябва освен да се почистят от костилките, и да се нарежат на ситни парченца, тъй като кожата им не може да се развари.


Съчетание от сливи с ябълки, горски плодове и различни аромати като есенции за печене, бурбонска ванилова захар, канела, звезден анасон и др. ще направят вашия конфитюр уникален.


За по-богат вкус може да добавите подходящо подправки (канела, звезден анасон, индрише) или да комбинирате с с цитрусови плодове.

Ябълки и круши

Различни сортове ябълки може да купите целогодишно от пазара. В България се отглеждат летни, есенни и зимни сортове ябълки и круши. Най-подходящи за консервиране са ароматните сортове ябълки и круши.


Нестандартен, но впечатляваш конфитюр или мармалад, може да получите в съчетание с киви или сливи.


Изстискайте сока на ябълките и крушите и пригответе желе.

Крехките малини и къпини

Двата плода могат лесно да се смачкат при бране или пренасяне. Веднага след откъсването им те трябва да се консервират, защото бързо могат да плесенясат.


Малините и къпините не трябва да се мият, само трябва да бъдат откъснати внимателно.


Наранените плодчета губят аромата и вкуса си.


Когато купувате малини или къпини, на дъното на съда, в който се предлагат, не трябва да има никакъв сок. Това означава, че са брани внимателно и съхранявани грижливо.


Ароматни конфитюри и сладка се получават в комбинация с кайсии, нектарини или праскови. Къпините могат да се съчетаят и с череши и ябълки.

Кисело, но сладко: цитрусови плодове

Портокали, мандарини, грейпфрути, лимони и лайм са най-популярните цитрусови плодове. Най-лесно можете да направите конфитюр от цитрусови плодове, като изстисквате сока или да филирате без кожата.

Наслада в синьо: боровинки

Дивите боровинки се различават от домашно отглежданите боровинки. Ароматните тъмно сини горски боровинки са много крехки и трябва да се приготвят на конфитюр веднага, след като бъдат набрани.

Домашните боровинки са по-големи и светли на цвят и техният вкус е по-лек. Могат да бъдат съхранявани 1-2 дни в хладилник. Тъй като домашните боровинки съдържат по-малко сок, при приготвянето на конфитюр най-добре ги пасирайте. Добавете пакетче лимонена киселина Dr. Oetker, тъй като те не съдържат толкова много киселината, съответно пектин.


Боровинките се съчетават чудесно с ябълки или малини.

Почти забравен вкусен плод: дюли

Дюлите зреят като ябълките от септември до ноември. Твърдите плодове са по-подходящи за изстискване на сок и приготвяне на желе.


Чисто желе от дюли напомнят на нежния вкус на мед.


Съчетайте със сок от ябълки или круши.

За екзотично сладко: сладките черни или бели плодове касис

Черният плод съдържа най-голямо количество Витамин С.


Касисът е подходящ плод за замразяване.


Преди да започнете с консервирането, измийте плодовете и оставете да се отцедят. С помощта на вилица ги отделете от дръжката им.


Съчетайте с други червени плодове (ягоди, малини, къпини) и череши.

Ябълки

При приготвянето на желе от ябълки може вместо бяла захар, да използвате кафява за карамелен вкус

Експериментирайте

Експериментирайте, като направете смес от плодове и сок – 0.4 кг кайсии, 0.4 кг банани и 200 мл сок от вишни или конфитюра от смокини пригответе с 0.5 кг смокини, 0.5 кг ананас и няколко лъжички уиски.

Последвайте Dr. Oetker